Türkiye’nin en canlı emlak arama sitesinde İLAN LİSTELEME’yi doldurmadan önce aşağıdaki yazımızı okumanızı önemle belirtmek isteriz. Listelemelerinizin arama motorlarında daha hızlı görüntülenmesi, ziyaretçilerin daha hızlı bir şekilde istediği gayrimenkulü bulması açısından bir kaç önemli hatırlatmaları söylemek istiyoruz;

 

 

1.Bölüm – Kullanıcı ve Tanımlar

Kullanıcı Adınız ile Giriş

Listelemelerinizi oluşturmanız için öncelikle sistemimize kayıt olmanız gerekmektedir. Buradan kayıt olabilir ya da kayıt oldu iseniz giriş yapabilirsiniz. Kayıt işlemlerinizin tamamlanmasının ardından İLAN GÖNDER bölümüne geçebilirsiniz. Artık kullanıcı adınızı aldığınıza göre listeleme işlemlerine başlayabiliriz.

Başlık

Arama motorlarının en çok sevdiği alan Title/Başlık kısmıdır. Burada karakter sınırı olmamasına rağmen, tavsiyemiz 7-8 kelime ile ilanınızı tam olarak tanımlamanız olacaktır. Tanım oluştururken bulunduğunuz ili girmenize gerek yoktur. Aşağıda, google entegrasyonu alanında gireceğimiz adres bilgileri alanında zaten il/ilçe bilgileri arama motorlarına gönderilecektir. Örnek bir kaç tanımı aşağıda bulabilirsiniz;

  • Mevlana Mahallesinde Kombili Bakımlı Daire
  • Talas Tablakaya’da Ana Cadde Üzerinde Satılık İşyeri
  • Yeşilbahçe Eski Lara Yolunda Full Manzaralı 4+1 Konut
  • Güzeloba Mahallesinde Site İçerisinde 6+3 Villa
  • Döşemealtı Bıyıklı’da 6550 M2 Satılık Zeytinlik
  • Kumluca’da Dağ ve Deniz Manzaralı 1250 M2 Villa Arsası
  • Eryaman Endora Konutlarında 4+1 Lüks Daire
  • Bostancık Mahallesinde 145 M2 Fırsat Dairesi

Kısa Slogan

İlanınızla ilgili açıklamalarınızı yapmadan önceki kısa tanım alanı. Bu alan Başlık alanı ile birlikte (ilk 85 karakteri) arama motorlarına gönderilmektedir. Yazacağınız kısa slogan belirleyici olmalı, ziyaretçiyi etkileyebilecek kısa tanımdan oluşmalıdır.

Ana Açıklama

İlanınızla ilgili tüm detayları girebileceğiniz bir alandır. İlanınızın durumu, şekli, konumu, .. vb. bir çok özelliği bu alana girebilirsiniz. Arama motorlarına ilk 250 karakter gönderilmekte olduğundan tavsiyemiz, maddeler halinde açıklama yapmadan önce bir iki cümle içerisinde gayrimenkulün özet durumunu buraya girmeniz yönünde olacaktır.

2. Bölüm – Fiyat ve Durum Bilgileri

Fiyat

Rakam girebileceğiniz ve arama motorlarına tanımın yanında gönderilen fiyat alanıdır. Güncel tutulmasında büyük fayda vardır.

Son Ek

Fiyatın hemen yanına girebileceğiniz 15-35 karakter ile ilgili gayrimenkulü ilgilendiren ÇOK ÖNEMLİ kısa bilgi alanıdır. Buraya gireceğiniz SON EK alanı google haritalar kısmında ziyaretçileri etkileyebilecek kısa tanımlamalardan oluşmalıdır.

Cinsi

Gayrimenkulün cinsini girebileceğiniz alandır. Şayet listede aradığınız emlak çeşidi yoksa, lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Statü

Bu alanda 3 kriter mevcut; Genel olarak yayınlanan ilan “AKTİF” olarak seçilir. Şayet ilanınızla ilgili özel bir teklifiniz var ise ÖZEL TEKLİF’i seçmeniz yeterli olacaktır. İlanınız satıldı/kiralandı ise, bu ilanı LİSTELERİM kısmından bulup, SATILDI/KİRALANDI sekmesini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Durumu

İlanınızın SATILIK mı yoksa KİRALIK mı olduğunu seçeceğiniz alandır.

Oda Sayısı

Önemli bir alandır. Burada oda sayısını seçerken salon odaya dahil edilmez. O nedenle salon hariç oda sayısını belirtmeniz gerekmektedir. Salon birden fazla olduğu durumlarda açıklama kısmında belirtmeniz yerinde olacaktır.

Banyo

Banyo ve WC farklıdır. Bu nedenle, mutlaka emlağınızda kaç adet banyo olduğunu giriniz.

Araç Park Durumu

Kişiye özel park durumu olması durumunda 1 olarak girilmesi tavsiye edilir. Bazı durumlarda kaç araçlık park yeri var ise o sayıyı da girmek tercih sebebi olabilmektedir.

Komşuluk

Komşuluk alanına, emlağın çevresi, kaç katlı olduğu, kaçıncı katta olduğu, alışveriş merkezleri, sosyal etkinlikler gibi bilgileri girebileceğiniz alandır.

 

3. Bölüm – Ölçüler ve Özellikler

Brüt Büyüklük

Brüt büyüklük, gayrimenkulün çevresel büyüklüğünü ifade eder. Girilmesinde genel olarak fayda olacaktır. Ziyaretçiler, net ve brüt ayırımlarını sorabilmekteler.

Net Büyüklük

Tam kullanım alanını ifade eder. Brüt büyüklük boş bırakılabilir ancak NET BÜYÜKLÜK alanını mutlaka doldurmalısınız. Aksi halde sorgulamalarda boş bırakıldığında en alta düşecektir.

Birim Alanları

Birim olarak seçeneklerden uygun olanı seçebilirsiniz.

Dahili Özellikler / Harici Özellikler

Ziyaretçilerin karşılaştırma ekranlarında en çok tercih ettikleri sorgulama alanıdır. Buraya gireceğiniz tüm bilgiler gerçeği yansıtmalı, bilinmiyorsa boş bırakılmalıdır. Yasal olarak emlak şartlarına uyulması açısından bu alanların mutlaka doğru ve güvenilir olarak doldurulması önem taşımaktadır.

 

4. Bölüm  – Google Map

Adresi Bul

Google Map entegrasyonu ve ziyaretçilerin arama tercihlerinin en önemli ayaklarından birisi de ilgili gayrimenkulün adresi bilgilerinin girilmesidir. Amerika’da real estate derneğinin yaptığı bir araştırmaya göre, ziyaretçilerin % 86’lık kısmının ilk tercihi Google Map üzerinden emlak sorgulamaları olmuştur.  Burada tanımlayacağınız adresi bilgileri ne kadar gerçeği yansıtırsa, ziyaretçilerin ilgisi de o kadar fazla olacaktır. Örnek giriş sorgulamaları;

  • Ankara, mamak, ziya oralay caddesi, no 160 girişi yaptığınızda Google size “Türközü Mahallesi, Ziya Oralay Cd. No:160, 06630 Mamak/Ankara, Türkiye” bilgisini otomatik olarak tanımlayacaktır.
  • Ankara’da sürekli emlak girişi yapan bir emlakçı;  “mamak, ziya oralay, 160” yazması halinde de  “Türközü Mahallesi, Ziya Oralay Cd. No:160, 06630 Mamak/Ankara, Türkiye” bilgisi otomatik olarak gelecektir.

Google Map’tan adres bilgilerini buldurmanız halinde altında yer alan Sokak numarası, Sokak adı, Şehir/İlçe/İl, Posta kodu/ Ülke bilgilerini girmenize gerek yoktur. Boş bırakmanız yeterli olacaktır.

5. Bölüm – Onay

Öğeleri Gizle

İlanınızla ilgili gösterilmesini istemediğiniz alanları buradan işaretleyerek gizleyebilirsiniz.

Open Time

İlanınızla ilgili olarak görüşme zamanı, gayrimenkul görme zamanı gibi zaman kavramlı tanımlamaları yapabileceğiniz alandır. Buraya girdiğiniz alan ziyaretçileriniz tarafından görüntülenir.

Sözleşme Onayı

Yayımlayacağınız ilanla ilgili Online Emlak Ara / Emlakçı-Danışman / Ziyaretçi sözleşme metnidir. Okuyup onaylamanız gereklidir.

İlanınız Yayında

Tüm işlemlerin ardından ilanınız yayınlanmak üzere, danışmanlarımızın ekranına düşer. Son işlem olarak, danışmanlarımız ilanlarınıza dair seo, keyword ve arama motorları yönlendirmelerini yaparak 1-2 saat içerisinde yayına alır.

 

İLK İLANINIZI HEMEN GİRİN

Yanıt Bırakın